Antologia jest zbiorem tekstów uczestniczek kursu Twórcze pisanie. Pierwsza część jest wyjątkowy, gdyż to dowód na to, że nasze wizje, plany i marzenia mog się materializować, jeśli stworzymy dla nich odpowiednie warunki.
Zmęczona systemem edukacji, w który uwikłana byłam przez większość swojego życia, pragnęłam stworzyć miejsce rozwoju, w którym nie wystawiamy nikomu ocen i gdzie nikt z nikim się nie ściga. Jednocześnie chciałam wykorzystać to, co w dotychczasowej pracy było dla mnie najważniejsze i co zatrzymywało mnie przy edukacji. Mam na myśli towarzyszenie ludziom w ich twórczym rozwoju, wspieranie w odkrywaniu siebie. Z tą myślą kreowałam kurs Twórcze pisanie.
Zapewne nie byłoby tych tekstów bez ćwiczeń, które przygotowałam, ale przede wszystkim nie byłoby tych tekstów bez przestrzeni, którą wykreowałyśmy dla siebie na te kilka miesięcy. Przestrzeni, w której mogłyśmy płynąć w swoim tempie, być obecne w swoich procesach, iść własną drogą, ale jednocześnie widzieć i słyszeć inne. Nie byłoby tych tekstów bez rozmów, które prowadziłyśmy na temat przeczytanych przez koleżanki fragmentów prac, bez odwagi zaprezentowania przed grupą swojego tekstu i wreszcie bez dbania o swój dobrostan. Tworzenie jest całkowicie irracjonalne - trudno odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chce się tworzyć, bardzo łatwo jest natomiast powiedzieć, dlaczego nie warto tego robić. Jestem pełna podziwu dla uczestniczek kursu. Miały odwagę wyruszyć w tę podróż bez odpowiedzi i dotrzeć do miejsca w sobie, które jest źródłem tworzenia.
Spotkania, które odbywały się raz w tygodniu, polegały na ćwiczeniu warsztatu pisarskiego, ale również na przyglądaniu się sobie w procesie twórczym - rozmawiałyśmy o tym, co nas wspiera, a co blokuje, jak poradzić sobie z krytykiem wewnętrznym, jak dbać o zdrowe nawyki, co zrobić z niewspierającymi przekonaniami. Pisanie jest tylko pozornie czynnością samotniczą - jak się okazuje, do wykreowania świata potrzebni są ludzie, którzy będą z nami w tej zewnętrznej rzeczywistości.
W antologii znajdziecie cztery opowieści. Pierwsza z nich to piękna opowieść o odkrywaniu siebie w naturze, o spotkaniu z naturą w sobie i wewnętrznej przemianie. Tę historię spisała dla nas Magdalena Wielgołaska. Druga opowieść jest kolażem poezji i prozy. W wyjątkowy sposób spotykają się tu światy rzeczywisty i wirtualny, żeby pokazać nam, czym jest wchodzenie w dorosłość. Tę historię opowiedziała Eliza Banach. Kolejna opowieść jest zmysłową wędrówką do świata odległej Azji w towarzystwie szlachetnego bohatera. Tę piękną historię, która będzie miała swój obszerny dalszy ciąg, spisała Natalya Adamowicz, dla której język polski jest drugim językiem. Ostatnia z autorek zdecydowała się na publikację pod pseudonimem Lucia di Passiflora. Jej opowieść jest zapisem wydarzeń życia na pograniczu polsko-niemieckim, ale również na pograniczu stanów psychicznych.
Nie wszystkie uczestniczki zajęć zdecydowały się na opublikowanie swoich historii. Nie oznacza to, że nie stworzyły niczego w ramach zajęć. Dziewczyny są w trakcie pracy i mam nadzieję, że niebawem odkryją sie przed nami.
W ciągu trzech miesięcy kursantki wykreowały swoje opowieści, ja natomiast wykreowałam podręcznik do twórczego pisania oraz cykl zajęć, które pomagają w wyrażaniu siebie poprzez pisanie. Bardzo Wam dziękuję za tę możliwość.
Jeśli czujesz, że chcesz ze mną wyruszyć w podróż przy okazji kolejnej edycji kursu, zapraszam. Zaczynamy w styczniu.
Teksty można znaleźć w zakładce Twórcze pisanie - Atologie.
Z serdecznymi pozdrowieniami! Pisze się! Agnieszka Szyk